۱۳۹۸/۰۷/۱۵

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در همایش ملی «روز جهانی پنبه» اعلام کرد؛

آمادگی برای اجرای پایلوت طرح اصلاح الگوی کشت در خراسان رضوی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: آمادگی داریم به عنوان استان پایلوت، طرح اصلاح الگوی کشت را اجرا کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در نخستین همایش ملی روز جهانی پنبه در شهرستان کاشمر، با اشاره به فعالیت های معین اقتصادی این منطقه اظهار کرد: تمرکز معین منطقه بر ظرفیت های کشت پنبه برای این شهرستان و اشتغالی که با خود به همراه می آورد، درخور توجه و تقدیر است.
وی افزود: محصول پنبه به عنوان یکی از مواد اولیه مهم و مورد کاربرد رسته‌هایی از مشاغل خانگی، می تواند به توسعه این بخش نیز کمک کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در ادامه به بازار اوراسیا به عنوان یک ظرفیت مهم برای محصولات نساجی ایران اشاره و بیان کرد: منطقه اوراسیا می تواند بازار خوبی برای محصولاتی باشد که پایه آن ها پنبه است و این فرصت باید مدنظر تولیدکنندگان و سرمایه گذاران نیز قرار بگیرد.
رسولیان در بخش دیگری از اظهارات خود به بازار 8 هزار میلیارد تومانی سوغات استان اشاره و تاکید کرد: با برنامه ریزی می توان بخشی از بازار مذکور را به محصولات مشتق از پنبه و تولیدات نساجی اختصاص داد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از تلاش کشورهای صادرکننده پنبه برای تکمیل زنجیره ارزش در این بخش خبر داد و گفت: در راستای رقابت در این بازار، باید ابتدا برای تولید پنبه به میزان نیاز کشور برنامه ریزی صورت بگیرد که این مهم با افزایش عملکرد در هکتار ممکن می شود و در گام بعد نیز می توان با یک برنامه ریزی مدون، صادرات این محصول و نفوذ به بازار کشورهای هدف را نیز دنبال کرد.  
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میانگین برداشت پنبه در هر هکتار در خراسان رضوی، 2300 کیلو است و این میزان با میانگین برداشت پنبه‌کار نمونه که 8000کیلو برآورد می شود، اختلاف قابل تاملی دارد.
رسولیان به برنامه های استان برای توسعه اقتصادی و توانمندسازی مناطق روستایی اشاره و آن را مرهون اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی دانست و گفت: در این الگو که به ابتکار استاندار خراسان رضوی به اجرا در آمده، حدود یکصد معین اقتصادی در قالب رویکردی مشارکتی، روند توسعه استان را با طرح های خود پیگیری می کنند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۰۸۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سامانه خدمات الکترونیکی
استان خراسان رضوی
کد رهگیری