۱۳۹۶/۰۹/۱۵

با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی دربردسکن :

۶ راهبرد استراتژیک سال جاری استان خراسان رضوی تشریح شد

با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ، جلسه شورای اداری شهرستان بردسکن در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهر برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ، جلسه شورای اداری شهرستان بردسکن در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهر برگزار شد.
 
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ دکتر سید جواد حسینی در این نشست  6 راهبرد استراتژیک  استان خراسان رضوی در سال جاری را رونق تولید و اشتغال، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، امنیت، تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندی، مشارکت نظام مند مردم و ارتقای فعالیت های فرهنگی دانست و اظهار داشت: نخستن راهبرد "رونق تولید و اشتغال در قالب اقتصاد مقاومتی" است و براساس آن باید 8.7 درصد رشد اقتصادی استان در طول برنامه ششم توسعه و افزایش 4.6 درصدی ظرفیت اشتغال استان در سال معادل ایجاد 87 هزار فرصت شغلی محقق شود.
وی گفت: با این حال از تابستان پارسال تا پایان تابستان امسال، 184 هزار فرصت شغلی معادل 23 درصد ظرفیت اشتغال کشور در خراسان رضوی محقق شده است.
معاون استاندار خراسان رضوی افزود: همچنین قرار است در طول برنامه ششم توسعه نرخ بیکاری در خراسان رضوی به هفت درصد برسد که هم اکنون این نرخ 10.1 درصد است و 300 هزار جوان بیکار در استان وجود دارد.
وی اظهار کرد: سهمیه اشتغالزایی این استان در سال جاری 160 هزار فرصت شغلی است که بر این اساس 100 هزار فرصت شغلی از ابتدای امسال تاکنون ایجاد شده، 2 هزار و 600 میلیارد تومان پروژه صنعتی قابل افتتاح در استان وجود دارد و تا پایان امسال 10 هزار و 500 میلیارد تومان پروژه صنعتی آماده بهره برداری می شود.
حسینی دومین راهبرد امسال استان را "کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی" دانست و افزود: در این زمینه طرح کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی تدوین و برش استانی آن به خراسان رضوی ابلاغ شده است.
معاون استانداربا اشاره به اینکه  از دو دیدگاه می توان به رفتار انسان ها نگاه کرد، اظهار داشت: در دیگاه اول رفتار کنش فعالی است که انسان شکل می دهند و انسان در قبال رفتار خود مسئول است.
وی افزود: در دیدگاه دوم رفتار به عنوان واکنش است و رفتار های انحرافی معلول شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه است و این رفتار ها می تواند در جامعه ای شکل گرفته و گشترش یافته یا کاهش یابد.
حسینی تصریح کرد:هر دو دیدگاه بر رفتار انسان ها صادق است یعنی علاوه بر اینکه انسان مسئول رفتار های خود است جامعه نیز بر رفتار های انسان تاثیر دارد.
معاون استاندار با بیان اینکه در نوع نگاه به مسائل اجتماعی پس از انقلاب دگردیسی ایجاد شده است، اظهار داشت: در دهه اول انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی نگاه اخلاق مدار آخرت گرایانه بود که ابزار این نوع نگاه پند و اندرز و امر به معروف و نهی از منکر بود.
وی افزود: اگر چه این نوع نگاه برای مسائل اجتماعی لازم است اما کافی نیست و لذا با این نوع نگاه مشکلات و معضلات اجتماعی کاهش نیافت.
حسینی با بیان اینکه در دهه دوم انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی به نگاه  کنترلی و پلیسی تغییر یافت، افزود: با هدف کنترل و کاهش مسائل اجتماعی اجتماع پلیسی، حراست ها و گزینش ها افزایش پیدا کرد ولیکن مسائل اجتماعی کاهش پیدا نکرد.
معاون استاندار با تاکید بر اینکه دردهه سوم انقلاب نوع نگاه به مسائل اجتماعی، نگاهی اجتماعی شد، افزود: اگر در مسائل اجتماعی، نگاه تقلیل گرایانه باشد مشکل حل نخواهدشد و لذا تقلیل مسائل اجتماعی به مسائل امنیتی، سیاسی وپلیسی راه حل مشکلات اجتماعی نیست.
وی گفت: با این نگاه، پلیس اجتماعی جایگزین اجتماع پلیسی شد،  مجازات های جایگزین مطرح شد، هیأت های حل اختلاف شکل گرفت، واحدهای مددکاری اجتماعی و مشاوره ما در مراکز نظامی و انتظامی و دادگستری و سایر نهادهای ذیربط گسترش یافت، زندان ها به مجازات از نوع جابره به جای مجازات زاجره روی آوردند، در زندان ها سازمان اقدامات تامینی به سازمان اقدامات تامینی و تربیتی تبدیل شد، مرکز مراقبت ها پس از خروج شکل گرفت و با این نگاه مسائل اجتماعی، اجتماعی دیده شدند.
حسینی اظهار داشت: محیط، شرایط و تولید فضیلت های محیطی عامل اصلی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است، علاوه بر آن نقش کنشگر را نیز نباید نادیده گرفت.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه  نگاه اجتماعی به مسائل در دولت تدبیر و امید تقویت شده است، گفت:در دولت تدبیر و امید طرح تقسیم کار ملی پیرامون کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی مصوب شده  است.
وی  افزود: در این طرح برای 21 دستگاه اجرایی ماموریت تعریف شده و در زیرگروه طرح تقسیم کار ملی 84 پروژه با اعتبار نزدیک به  5 میلیارد تومان به اجرا درآمد که بر این اساس آسیب های اجتماعی در بسیاری از مولفه ها کنترل شد و یا کاهش یافت.
حسینی  تصریح کرد: در همین راستا سال گذشته 84 پروژه مربوط به کاهش آسیب های اجتماعی در خراسان رضوی اجرا شد و امسال نیز 15 تفاهم نامه با نهادها و بیش از پنج میلیارد تومان اعتبار خارج از بودجه سنواتی استان به این بخش اختصاص یافته است.
معاون استاندار در ادامه با اشاره به آسیب اجتماعی طلاق گفت: چرخه ی ازدواج و طلاق شامل  در استان تدوین  شده است است و با مداخلات موثر نرخ طلاق در 6 ماهه اول سال 1396 نسبت به مدت مشابه قبل 13.2 درصد در استان کاهش داشته است که این کاهش بی سابقه است.
حسینی سومین راهبرد استراتژیک در خراسان رضوی را "استقرار امنیت" دانست و افزود: تامین امنیت از اساسی ترین و نخستین وظیفه دولت هاست و با تلاش های انجام گرفته 93.5 درصد مردم استان از امنیت استان رضایت دارند که این میزان 5.5 درصد از میانگین کشوری آن بیشتر است.
وی "توسعه مشارکت مردمی"  را از دیگر راهبردهای استراتژیک استان ذکر کرد و گفت: بدون افزایش مشارکت های مردمی نمی توان به توسعه پایدار و همه جانبه دست یافت و این مشارکت در چند نوع تقسیم بندی می شود که مهمترین و اساسی ترین نوع آن، مشارکت مستمر، نظام مند ساختارگرای مردم در حکومت است.
 وی افزود: دولتها در طول تاریخ شرایط متفاوتی را پشت سر گذاشتند بطوری که در ابتدا آنها سیاسی بودند، بعد امنیتی، سپس اقتصادی و در نهایت دولتهای خدمتگزار شدند که هم اینک دولت جمهوری اسلامی دولت خدمتگزار است.
حسینی تصریح کرد: یکی از آسیبهای دولتهای خدمتگزار این است که بیش از حد بزرگ شده و باید بخشی از امور خود را به مردم واگذار کند. به این معنا که این دولتها را باید کوچک و مردم را بزرگ کرد.
معاون استاندارگفت: رویکرد دولت تدبیر و امید سازماندهی مردم در قالب تقویت و رشد سازمانهای مردم نهاد یا تشکلهای غیردولتی است.
حسینی افزود:برای رشد و تقویت تشکلهای غیردولتی استان نظام نامه تعامل بخش دولت با بخش خصوصی تدوین شده و بر این اساس باید دستگاههای اجرایی وظایف قابل واگذاری خود را به بخش خصوصی اعلام کنند.
وی "حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع"،  "توسعه فعالیت های فرهنگی " را از دیگر راهبردهای 6 گانه امسال خراسان رضوی برشمرد و اظهار داشت: در راستای توسعه فعالیت های فرهنگی، هفته فرهنگی شهرستانها  از جمله برنامه هایی است که از ابتدای دی ماه و با نگاه همگرایی، امید و ارتقای مولفه های فرهنگی آغاز خواهد شد و در آن هر شهرستان به معرفی ظرفیت های مختلف فرهنگی، هنری و سنتی خود می پردازد.
معاون استاندار خراسان رضوی در ادامه همچنین گفت: طرح ارتقای توانمندسازی زنان روستایی از پارسال در 50 روستای استان اجرا شده و امسال مقرر شد این تعداد به 100 روستا افزایش یابد.
وی افزود:  علاوه بر توانمند سازی زنان روستایی در این 100 روستا طرح دیگری نیز با عنوان 'روستای پاک' در حال اجرا است.
حسینی تصریح کرد: برای روستای پاک هفت ویژگی شامل رفع بی سوادی، طلاق، بیکاری، کتاب نخواندن، اعتیاد و افزایش پوشش بیمه ای و برخورداری از تشکل های غیر دولتی در نظر گرفته شده است.
معاون استاندار در ادامه با اشاره به  شعار روز جهانی معلولین  یعنی "حرکت به سمت جامعه پایدار و انعطاف پذیر برای همه" اظهار داشت: 12 درصد جامعه جهانی را معلولین تشکیل می دهند . معلولین بزرگترین اقلیت جهان هستند که 40 درصد آنان را معلولین جسمی حرکتی می باشند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه باید به سمت ایجاد شهر دوستدار انسان، سالمند و معلول حرکت کنیم اظهار داشت: تنها 10 درصد معابر سطح شهری  و 30 درصد ساختمان های دولتی برای معلولین مناسب سازی شده است  و باید این جریان مناسب سازی با قوت ادامه پیدا کند.

 

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۱۳۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سامانه خدمات الکترونیکی
استان خراسان رضوی
کد رهگیری