۱۳۹۶/۰۹/۱۴

با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی :

اولین مجمع عمومی سلامت استان در شهرستان کاشمر افتتاح شد

با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اولین مجمع عمومی سلامت استان در شهرستان کاشمر افتتاح شد.

با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اولین مجمع عمومی سلامت استان در شهرستان کاشمر افتتاح شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ دکتر سید جواد حسینی در جمع اعضای مجمع عمومی سلامت شهرستان کاشمر با تبریک میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) گفت: امروزه 80 درصد سلامت بر رفتار انسان ها متمرکز است و برای رفتار انسان ها همه ما مسئول هستیم. برای ایفای نقش همگان در رفتار انسان ها، مجمع عمومی سلامت در شهرستان ها راه اندازی می شود و در اسفند ماه نیز مجمع سلامت استان راه اندازی خواهد شد.
معاون استاندار با بیان اینکه روز جهانی معلولین ، روز جهانی داوطلب و روز بیمه  در این هفته قرار گرفته است، اظهار داشت:  در این ایام  افتتاح اولین مجمع عمومی سلامت استان در شهرستان کاشمر حرکت بسیار بزرگی است که جا دارد از دست اندرکاران آن تقدیرشود
وی افزود: سلامت شامل ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است لذا تمام دستگاه ها و کنشگران اجتماعی دست اندر کار تولید سلامت هستند.
حسینی تصریح کرد: اجتماعی کردن امر سلامت موجب ارتقای سلامت، کسب نتیجه بیشتر و صرف هزینه کمتر در امر سلامت است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی را از اولویت های کاری دولت دانست و اظهار داشت: ارتقای سلامت و مشارکت نظام مند مردم از جمله اولویت های استان است.
حسینی شهرستان کاشمر را دارالمومنین و نجف کوچک خواند و اظهار داشت: مردم کاشمر با صفات ویژه تدین،  روشن بینی و سرزندگی سیاسی شناخته می شوند و این شهر از شهرهای پیشرو در عرصه روشن اندیشی است.
حسینی با اشاره به ویژگی مشارکت جویی مردم کاشمر گفت: در این شهرستان 42 انجمن صنفی و سازمان مردم نهاد و 5 تشکل سیاسی  مجوز فعالیت دارند که با پیگیری سیاست توسعه نظام مند مشارکت مردم، امید است این تعداد بیش از این افزایش یابد.
وی افزود: مشارکت های مقطعی در انتخابات ، مشارکت نمادین در راهپیمایی ها از جمله مشارکت های خوب مردم است اما باید زمینه مشارکت ساختارمند و پروسه ای را فراهم سازیم.
حسینی تصریح کرد: مردم در بستر زمان باید مشارکت نظام مند داشته باشند و راه رسیدن به این امر ایجاد تشکل های مردم نهاد است.
معاون استاندار اظهار داشت: در انتخابات اخیر 81 درصد مردم کاشمر در انتخابات شرکت کردند که 6 درصد بالاتر از میانگین استان است و نشان از مشارکت بالای مردم کاشمر را دارد.
حسینی با توجه به فعالیت بالای تشکل خیرین مدرسه ساز در کاشمر اظهار داشت: تشکل های فعال دیگری نیز در این شهرستان وجود دارد که خیرین حوزه سلامت از جمله آنهاست و در دو سال اخیر 86 میلیارد ریال به امر سلامت کمک  کرده اند. امروزه باید مشارکت جویی در حوزه سلامت فراگیرتر و عمیق تر شود.
معاون استاندار  در ادامه گفت : دولت تدبیر و امید اولین موج تحولی خود را به مهمترین موضوع جامعه یعنی سلامت با طرح تحول سلامت اختصاص دادکه جای تقدیر فراوان دارد.
وی اظهار داشت : در دولت تدبیر وامید 24 هزار تخت بیمارستانی اضافه شده است و سهم مردم از هزینه های سلامت به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است.
حسینی تصریح کرد: شبکه بهداشت و درمان کاشمر 167 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است. دو بیمارستان این شهرستان با 270 تخت فعال 150 هزار مراجعه کننده سالانه دارد که 20 هزار آنان بستری می شوند.
وی افزود: ایجاد پایگاه اورژانس اجتماعی، 11 مرکز خدمات سلامت روستایی و 49 خانه بهداشت در شهرستان کاشمر از جمله دستاوردهای دولت تدبیر وامید در حوزه سلامت است.
معاون استاندار سرانه پزشک به جمعیت در هر ده هزار نفر در کاشمر را 43.1 نفر دانست و اظهار داشت: سرانه تخت بیمارستان به ازای هر 10 هزار نفر در این شهرستان 1.5 نفر است و سرانه خانه بهداشت نیز 0.3 است.
وی گفت : طرح های بیمه سلامت ، پزشک خانواده، اورژانس اجتماعی از جمله طرح های به انجام رسیده شده با مبلغ50 میلیارد تومان در کاشمر بوده است.
حسینی مهمترین شاخص و خروجی نظام سلامت را افزایش امید به زندگی داتست وافزود: امروز در انقلاب اسلامی  بیش از 20 سال امید به زندگی افزایش یافته است و به دلیل اجرای طرح تحول سلامت در 4 سال اخیر 3.5 سال امید به زندگی افزایش یافته است.
معاون استاندار هزینه طرح تحول سلامت را 17 هزار میلیاد تومان دانست و افزود : این میزان معادل 28 هزار تومان ماهانه برای هر نفر است که نصف میزان یارانه نقدی پرداختی به مردم است.
وی گفت : علیرغم هزینه های صرف شده در حوزه سلامت، در منطقه در رتبه 11 قرار داریم و در افق 1404 باید رتبه اول منطقه در امر سلامت باشیم که نیاز به فعالیت بیشتر دارد.
معاون استاندار تصریح کرد : هر یک سال افزایش امید به زندگی معادل با 4.3 درصد رشد تولید ناخالص ملی کشور است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به ساخت 2500 تخت بیمارستانی در دولت تدبیر وامید در استان اظهار داشت: 1120 پروژه در حوزه سلامت در استان با 1600 میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده است.
حسینی در ادامه با اشاره به اولویت های کاری وزارت بهداشت و درمان در دولت تدبیر وامید گفت : تداوم و ارتقای سلامت، استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده برای پوشش همگانی، اجرای  نوآوری در آموزش و پژوهش، بهره برداری منابع و اجتماعی کردن امر سلامت از جمله اولویت های کاری وزارت بهداشت است.
معاون استاندار با بیان اینکه  دنیا در امر سلامت دو موج میکروب و دارو را پشت سر گذاشته است و امروزه با موج سوم  یعنی رفتار مواجه هستیم اظهار داشت:  اجتماعی کردن امر سلامت یعنی تمرکز همگان بر رفتار و لذا وقتی صحبتی از رفتار می شود فقط تمرکز بر پزشکی نیست.
وی گفت : رفتار  و فکر انسان ها  و سبک زندگی همگی بر سلامت نقش دارد و تمرکز بر رفتار انسان ها مستلزم مشارکت تمامی دستگاه ها می باشد.
حسینی تصریح کرد : تمامی دستگاه ها و فعالیت هایشان باید سلامت محور باشد لذا در اولین گام سفیر سلامت در دستگاه ها به عنوان رابط با علوم پزشکی تعریف شده است.
حسینی افزود : خود مراقبتی، نقش دستگاه ها و مدارس، طرح نماد در آموزش و پرورش، طرح تقسیم کارملی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی همه در راستای اجتماعی کردن امر سلامت است.
معاون استاندار با اشاره به اینکه امروزه 30 درصد افراد بالای 18 سال فشار خون دارند اظهار داشت : 96 درصد زنان ، 84 درصد مردان و میانگین 90 درصد افراد جامعه از کم تحرکی رنج می برند لذا باید به سمت ورزش همگانی رفت.
وی گفت : 5.5 میلیون نفر بیمار دیابتی در کشور داریم و 5 میلیون نیز در معرض دیابت هستند.
حسینی افزود : آلودگی هوا نقش زیادی در بیماری و مرگ افراد جامعه دارد به گونه ای که 5 درصد از سرطان ریه، 28 درصد سکته ها، 63 درصد بیماری های ریوی و قلبی مربوط به آلودگی هوای ناشی از رفتار مردمان در زندگی شهری است.
حسینی با بیان اینکه: امروزه 80 درصد سلامت بر رفتار انسان ها متمرکز است و برای رفتار انسان ها همه ما مسئول هستیم اظهار داشت: برای ایفای نقش همگان در رفتار انسان ها، مجمع عمومی سلامت در شهرستان ها راه اندازی می شود و در اسفند مجمع سلامت استان نیز راه اندازی خواهد شد.
حسینی افزود : این مجمع همه خیرین و دستگاه ها را بکار می گیرد تا بتواند در سلامت انسان ها نقش ایفا کند و به ارتقای سلامت کمک کند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۶۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سامانه خدمات الکترونیکی
استان خراسان رضوی
کد رهگیری