۱۳۹۶/۰۴/۲۶

تقدیر استاندار خراسان رضوی از عملکرد و خدمات شورای چهارم شهر مشهد مقدس

منتخبان مردم مشهد در پنجمین دوره ی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با استاندار خراسان رضوی دیدار کردند.

منتخبان مردم مشهد در پنجمین دوره ی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با استاندار خراسان رضوی دیدار کردند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به انتخابات 29 ردیبهشت ماه افزود: وقتی مردم به برنامه ای رای داده و آن را انتخاب می کنند باید همه کمک و تلاش کرده تا نظر و خواست مردم محقق شود.
وی گفت : در این انتخابات هم  ظرفیت لازم برای مشارکت حداکثری ایجاد شد و هم حوزه های اجرایی و نظارت، بر بحث بی طرفی و حق الناس و  سلامت انتخابات  به شدت پایبند بودند و با رای مردم، منتخبان به شورای شهر و روستا راه یافتند.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه اکنون زمان رقابت انتخاباتی تمام شده است، تاکید کرد: هیچ امری مقدس تر، زیباتر و خوشایندتر از رقابت برای خدمت به کشور و مردم نیست اگر مسابقه و رقابت برای خدمت بهتر به مردم باشد شیرین و ارزشمند است؛ اما گاهی عده ای، رقابت های سیاسی را به نحوی تدبیر و دنبال می کنند که نه برای خدمت به مردم بلکه برای سلیقه ، جناح و منافع گروهی و غیره است.
رشیدیان ادامه داد: این تفکرغلطی است که تمام اقدامات و فعالیت های دولت های گذشته، تخریب و چنان وانمود شود دیگران هیچ اقدام  مثبت و موثری نداشتند؛ چرا که  به نوعی تخریب تفکر دینی و اسلامی ما است و همه ما یک جریان بهم پیوسته و میراث دار گذشتگان هستیم.
وی تصریح کرد : باید قدردان زحمات و اصلاح کننده اشتباهات قبلی ها باشیم؛ هیچ دیکته ای بدون غلط نیست اما عدم پرداختن به اقدامات مثبت و تاکید بر نقاط ضعف ما را به خطا می برد و تضعیف می کند.
استاندار خراسان رضوی افزود: امروز باید شورای پنجم در سطح کشور با رویکردی مطلوب و مبتنی بر خواست  و آرا مردم،  تغییر و تحولاتی به ویژه در شهرهای بزرگ ایجاد کنند.  
رشیدیان گفت: از این رو باید منتخبان و نیز بخش های مختلف شهری و استانی ، دولتی و خصوصی درتعامل و همکاری نزدیک با هم به توسعه شهر کمک کنند و با توجه به اینکه رویکرد شورا در همسویی با دولت است از این فرصت برای خدمت بیشتر و بهتر به مردم استفاده شود.
وی گفت:  در واقع شهردار آینده باید در برنامه جامعی که ارائه می کند برای بخش های مختلف بویژه بافت فرسوده و اطراف حرم مطهر و ظرفیت های اقتصادی مشهد و راهها ایجاد درآمد پایدار برای شهر هم راهکار ارائه نماید.
استاندار خراسان رضوی افزود: در شرایطی که تخصیص بودجه های استان به دلیل تنگناهای اعتباری در دولت پایین بود؛ تلاش شد درراستای خدمت به مردم تخصیص اعتبار دربخش هایی که مربوط به حوزه های خدماتی شهر و شهرداری بود کامل تر و بیشتر انجام شود.
رشیدیان ادامه داد : ما همواره در بحث عمران شهری در کنار شهرداری قرار گرفته ایم تا بتواند خدمات عام المنفعه را به مردم ارائه دهد و این هماهنگی شورای جدید با شهرداری می تواند فرصت بهتری را برای مردم ایجاد کند.
وی تصریح کرد: باید شهر را از ابعاد و زوایای مختلف دید تا بر اساس اندیشه ای راهبردی و همه جانبه به راهکارهای مناسبی برای توسعه شهر برسیم.
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: امروز بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهر، فقط  وظیفه یک دستگاه خاص نیست و باید مسائل فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی همسو با هم با سرعت مناسب رشد یابد.
رشیدیان  با بیان اینکه باید در این میان به مشکلات اساسی شهر توجه جدی تری شود، گفت:  یکی از اساسی ترین مسائل شهر فاصله بین پیرامون (حاشیه) و مرکز شهر است که این وضعیت در خور شهر بهشت و مردم فرهنگی این خطه نیست و باید در این حوزه اقدامات اساسی شود.
وی افزود: این فاصله منجر به مسائل امنیتی ، اجتماعی و اقتصادی و غیره می شود و شرایط موجود فرصت مناسبی است که با یک کار هماهنگ با دستگاه های دولتی به این امر ورود شود.
وی ادامه داد: بسته ساماندهی حاشیه مشهد به دولت ارائه شده و امسال 265 میلیارد تومان برای پروژه های زیربنایی و توسعه ای حاشیه شهر در بودجه دیده شده است.
استاندار خراسان رضوی گفت : در این میان ارتقا و بهبود وضعیت حاشیه شهر را معطل این بودجه ها نکرده ایم و با استفاده از ظرفیت های موجود و توان و منابع دستگاه ها وبخش های مختلف اعم از بهداشت و درمان، آب ، برق و گاز و برخی نهادهای دیگر اقدامات خوبی انجام شده است .
رشیدیان با بیان اینکه امید است شرایط درآمدی دولت با توجه به ظرفیت های این چند سال بهتر شود، ادامه داد: در عین حال باید واقع نگر بوده و معطل رسیدن اعتبارات نباشیم و از ظرفیت های موجود استان و شهر استفاه کرده و مردم همسویی و همراهی شورا و دولت را به خوبی احساس کنند.
وی تصریح کرد: در این میان تعامل و همکاری با آستان قدس رضوی وسایر ارگان هایی که در این حوزه ظرفیت فعالیت دارند نیز افزایش یابد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این دیدار گفت: ترکیب شوراهای شهری استان و مشهد با رویکر تحول خواهی و کیفیت گرایی برای دستیابی به وضعیت مطلوب و تحقق شهر تمام ساحتی همخوانی دارد.
سید جواد حسینی افزود: شوراهای شهری استان با تعداد 394 نماینده منتخب ترکیب کیفی مطلوبی درراستای وظایف شوراها و توسعه شهری را دارا می باشند.
وی گفت: ترکیب شوراهای شهر مشهد مقدس نیز با 8 عضو هیأت علمی آن هم در تخصص های مورد نیاز شهری مثل حقوق، عمران،  شهرسازی، امور مالی و اقتصادی، محیط زیست از یک سو و تجارب خود مدیریتی اعضاء در حوزه های صنعتی، فرهنگی، سیاسی، فنی و حرفه ای و مدیریت شهری از دیگر سو همچنین تعهد شورای شهر و اعضاء آن به انقلاب اسلامی و آرمانهای حضرت امام که 10 رزمنده دفاع مقدس ، 5 خانواده شهید ، دو فرمانده سپاه را در ترکیب خود دارد نوید افق پیشرونده شهر مشهد را می دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در انتخابات شورای پنجم در کل استان خراسان رضوی 395 نفرمنتخب مردم شدند که از حیث شغلی فرهنگیان با 35.4 درصد بیشترین نمایندگان را به خود اختصاص داده اند.
وی با بیان این که به لحاظ شغلی از تمامی مشاغل اعم از کارمندان دولت، بازنشتسگان، استادان دانشگاه، کشاورزان، پزشکان و همه قشرها در ترکیب شوراهای شهر حضور دارند؛ خاطر نشان کرد: از منظر گرایشات سیاسی 26.5درصد شوراهای شهری را اصول گرایان و بیش از 73 درصد را اصلاح طلبان و اعتدالیون به خود اختصاص  داده اند. (26  درصد اعتدالی و 47.3درصد اصلاح طلب)
حسینی ادامه داد: در شهرستان مشهد نیز تمامی منتخبین از لیست امید و حامیان دولت هستند نفر اول این لیست با 256124 رأی 18درصد آراء و نفر 16 که از لیست اصول گرایان می باشند با 163225 رأی 11درصد آراء را به خود اختصاص داده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: گر چه در انتخابات 29 اردیبهشت ماه میزان مشارکت 77.5درصد برای ریاست جمهوری و  73.5درصد جهت شوراها بود ولی هرکدام به نسبت انتخابات قبل استان 2درصد افزایش مشارکت داشت.
وی با اشاره به این که افزایش مشارکت  در شهر مقدس مشهد 13درصد بود؛ افزود: 70 درصد اعضاء منتخب شوراهای شهری لیسانس و بالاتر از آن تحصیلات دارند. (45درصد لیسانس، 21درصد فوق لیسانس، 3.7درصد دکترا)
حسینی اظهار داشت: از حیث سابقه ایثارگری 24.3درصد متخبین شوراهای شهرستان در زمره ایثارگران قرار می گیرند. ترکیب سنی متخبین شوراهای شهری هم 13.6 ، 25 تا 35 سال – 38.2درصد 36 تا 45 سال و 48.1درصد بالاتر از 46 سال سن دارند که توزیع متعادلی از سنین مختلف در بین منتخبین را نشان می دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: همچنین در بین منتخبین ترکیبی از تجربه و نوآوری به چشم می خورد.51.3 درصد از منتخبین شوراهای شهری استان  سابقه عضویت در شورا دارند و 48.6درصد اعضاء منتخب جدیدند.
وی تصریح کرد: با توجه به ترکیب سنی و شغلی، تحصیلی و تجربی و مدیریتی و ایثارگری و سیاسی اعضاء منتخب شوراهای شهر استان و مشهد مقدس، طبیعی است که این دوره شوراها از کیفیت و کارآمدی بیشتری برخوردارند و نیاز مردم برای تحولات کیفی در توسعه شهری و حل مشکلات با ترکیب منتخبان هم در استان و به ویژه در مشهد کاملا  همخوانی دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی شهر را به یک موجود زنده تشبیه کرد  که ارگانیسم زنده است و به همین دلیل نیازهای متعددی دارد.
حسینی گفت:  شهر ما نیز نیازمندی های متعدد عمرانی، فرهنگی، اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی ، ترافیکی و کالبدی و... دارند همانگونه در خصوص ارگانیسم زنده باید این نیازها را شناخت  به آنها پاسخ صحیح، به موقع و به مقدار داد تا فرایند رشد ارگانیسم متعادل و متکامل و محقق شود.
وی افزود: شهر نیز نیازهای متعددش باید شناسایی شود. درست پاسخ داده شود، به مقدار و به موقع پاسخ داده شود تا از شهری تمام ساحتی و نه تک ساختی و با رشدی همه جانبه و متوازن و در ضمن پایدار بهره مند گردید.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: ترکیب اعضای شورای شهر استان به ویژه مشهد مقدس با این موضوع همخوانی کامل دارد و منتخبان با  درک نیازمندی های متعدد در حوزه شهری به شکل کیفی و همه حانبه با بکارگیری همه ظرفیت های شهری موفق خواهند بود و امید داریم شهری تمام ساختی را با درک همه ابعاد شهر در دوره مسئولیت خود محقق سازند.
حسینی گفت: عدالت اجتماعی شهری، مشارکت نظام مند مردم در حل مشکلات و توسعه متوازن شهرها، توجه به درامدهای پایدار، تمرکز بر ساماندهی حمل و نقل ترافیکی و بافت های فرسوده شهری حاشیه نشینی ، گردشگری زیارت اساسی ترین موضوعاتی است که در نگاه تخصصی و تیزبین شوراهای شهری به  ویژه منتخبین شوراهای شهر مشهد لحاظ خواهد شد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۱۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سامانه خدمات الکترونیکی
استان خراسان رضوی
کد رهگیری