۱۳۹۶/۰۱/۳۱

دکتر حسینی:

با نگاهی علمی دفاتر اجتماعی کاهش اضطراب، تضاد و کسالت را در نگاه خود تقویت کنند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: دفاتر اجتماعی استانداری ها باید کاهش اضطراب فراگیر، تضاد و کسالت را در جامعه به منظور ایجاد جامعه ای با تعاملات گرم در اولویت نگاه خود قرار دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: دفاتر اجتماعی استانداری ها  باید کاهش اضطراب فراگیر، تضاد و کسالت را در جامعه به منظور ایجاد جامعه ای با تعاملات گرم در اولویت نگاه خود قرار دهند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در جلسه معاونان دفاتر اجتماعی استان های سراسر کشور، با بیان این مطلب افزود: در این راستا سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی افزایش می یابد و آسیب های اجتماعی به سمت کاهش و کنترل حرکت می کند.
وی با تاکید بر اینکه رویکرد دولت تدبیر و امید به مسائل و آسیب های اجتماعی از  جنس اجتماعی است و نه رویکردی تقلیل گرایانه امنیتی یا سیاسی، افزود: پس از انقلاب اسلامی شیوه مواجهه با مسائل و آسیب های اجتماعی 3 شکل متفاوت داشت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در دهه اول انقلاب نوع نگاه و سیاست گذاری در خصوص مسائل اجتماعی،کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی یک مدل اخلاقی- آخرت گرایانه با ابزار پند و اندرز و نصحیت بود که البته در مواجهه با مسائل اجتماعی خوب است ولی کافی نیست  لذا با چنین رویکردی دهه اول انقلاب را سپری کردیم.
حسینی افزود: با این نگاه مثلاً برای پرورش و ساحت تربیت دانش آموزان در مدارس، مربیان تربیتی را به کار گماردیم که وجه اصلی آنها تعهد دین و انقلابی شان بود و به تخصص و رشته تحصیلی ایشان توجهی نشان ندادیم البته این رویکرد از جهاتی برای دهه اول انقلاب مطلوب هم بود ولی نتوانست آن گونه که شایسته و بایسته است بر مسائل اجتماعی و آسیب ها اثر کنترل کننده قابل قبولی داشته باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: دهه دوم انقلاب در واکنش به این وضعیت بر  سیاست کنترلی با تکیه بر ابزار پلیسی و انتظامی  تأکید شد،گزینش ها و حراست ها رشد پیدا کرد و حتی در  عرصه عمومی هم برخی از مردم خود شان  برای برخی از جوانانی که از نظر ایشان ناهنجار بودند وارد عمل می شدند
 حسینی  در ادامه گفت: یک دهه از این نوع مواجهه نیز سپری شد اما مسائل اجتماعی و به ویژه آسیب ها به سمت کاهش و کنترل پیش نرفت تا اینکه در دهه سوم انقلاب یعنی سالهای 1375 به بعد نوع نگاه نظام به این موضوع به سمت نگاه علمی- اجتماعی پیش رفت .
وی تصریح کرد: ضرورت این نگاه به این دلیل بود که مسائل اجتماعی جنس اجتماعی دارند و اگر در مواجهه با آنها از منظر اجتماعی ورود نیابیم با نوعی رویکرد تقلیل گرایانه مواجه خواهیم شد،رویکردی که مسائل اجتماعی را به موضوعی اقتصادی، یا امنیتی یا سیاستی تقلیل می دهد و از دامنه بروز و ظهور آن نمی کاهد که هیچ بلکه ممکن است روند آن را تشدید نماید.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: با این نگاه، پلیس اجتماعی جایگزین اجتماع پلیسی شد،  مجازات های جایگزین مطرح شد، هیأت های حل اختلاف شکل گرفت، واحدهای مددکاری اجتماعی و مشاوره ما در مراکز نظامی و انتظامی و دادگستری و سایر نهادهای ذیربط گسترش یافت، زندان ها به مجازات از نوع جابره به جای مجازات زاجره روی آوردند، مرکز مراقبت ها پس از خروج شکل گرفت و با این نگاه مسائل اجتماعی، اجتماعی دیده شدند.
 حسینی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید در راستای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دقیقاً چنین نگاهی را برگزیده است، گفت: دولت تدبیر و امید با استفاده از ظرفیت های سمن ها در این مسیر توفیق یافته بسیاری از آسیب ها و جرائم راکنترل و روند کاهش آن را موجب شود.
 وی در پایان گفت: بر مبنای این نگاه علم و باتوجه به وظایف دفاتر اجتماعی، مسئولین وکارشناسان این دفاتر باید کاهش اضطراب فراگیر ، تضاد و کسالت را در جامعه به منظور ایجاد جامعه ای با تعاملات گرم در اولویت نگاه خود قرار دهند تا سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی افزایش یابد و آسیب های اجتماعی به سمت کاهش و کنترل حرکت کند.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۵۹۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سامانه خدمات الکترونیکی
استان خراسان رضوی
کد رهگیری