۱۳۹۶/۰۱/۳۰

استاندار خراسان رضوی:

توسعه ی بخش کشاورزی استان طی استقرار دولت تدبیر و امید چشمگیر بوده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی، طی گزارشی آخرین اقدامات صورت گرفته در حوزه ی کشاورزی استان را به استاندار خراسان رضوی ارائه کرد.

 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی، طی گزارشی آخرین اقدامات صورت گرفته در حوزه ی کشاورزی استان را به استاندار خراسان رضوی ارائه کرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان پس از ارائه ی توضیحات از سوی مجتبی مزروعی، از عملکرد مطلوب کشاورزان به عنوان سربازان عرصه ی استقلال غذایی کشور تقدیر کرد.
وی با بیان اینکه تولید گندم نماد استقلال کشور است؛ افزود: تولید گندم استان بسیار مطلوب بود بطوری که در سال زراعی 94- 95 حدود 807 هزار تن گندم تولید شد که 29 درصد نسبت به سال زراعی قبل افزایش داشت و 609 هزار تن از آن با قیمت خرید هر کیلو 12 هزار و 700 ریال ذخیره سازی شد.
استاندار خراسان رضوی گفت: با وجود محدودیت منابع برای نخستین بار در طول 50 سال گذشته، دولت تدبیر و امید گندم را با قیمتی بالاتر از نرخ جهانی از کشاورزان خریداری کرد.
رشیدیان با اشاره به اینکه در سال زراعی 91- 92، بالغ بر 146 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شد، خاطر نشان کرد: با اینکه در سال زراعی 94- 95 حدود 30 درصد از سطح زیر کشت گندم نسبت به سال 92- 93 کاهش یافت اما خرید گندم در این سال در مقایسه با آن سال؛ 1.4 برابر شد.
وی اظهار داشت: در سال آبی گذشته علی رغم کاهش نزولات آسمانی به همت کشاوزان، باغداران و دستگاه های اجرایی تولیدات کشاورزی در تمامی عرصه ها افزایش پیدا کرد و سه قلم محصول کشاورزی در حوزه صادرات قرار گرفت.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در مجموع درآمد بخش کشاورزی در حوزه گندم در سال زراعی 94- 95 به هفت هزار و 800 میلیارد ریال رسید.
رشیدیان گفت: سال گذشته برای بخش آبیاری تحت فشار در استان حدود هزار و 800 میلیارد ریال و برای انتقال آب هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که با این اعتبارات چهار هزار کیلومتر خط انتقال آب با لوله،ایجاد خواهد شد.
وی افزایش تولید در بخش های دیگر را نیز مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: سال گذشته دولت 600 هزار تن انواع نهاده با قیمت های مناسب را به منظور کاهش هزینه های تولید و توجه به افزایش قیمت محصولات تولید کننده در اختیار بخش دامپروری استان قرار داد.
استاندار خراسان رضوی گفت: در طول سه سال گذشته با افزایش تولید سعی شد بخشی از توانمندی بخش کشاورزی بازگردانده شود و دولت نیز اعتبارات بی سابقه ای را به بخش کشاورزی استان اختصاص داده است.
وی ادامه داد: در حالی که دولت با محدودیت منابع مالی طی سه سال گذشته مواجه بود اما بیشترین اعتبارات را به بخش کشاورزی بویژه بخش آب کشاورزی اختصاص داد.
رشیدیان تصریح کرد: اگر امروز در بخش آب به بحران رسیدیم به دلیل عدم توجه به مدیریت بخش آب در چند دهه گذشته بوده است.
استاندار خراسان رضوی افزود: در برنامه پنجم توسعه 34.5 درصد اعتبارات به بخش آب شرب و 6.8 درصد اعتبارات به بخش کشاورزی اختصاص یافت که سهم آب بخش کشاورزی از این میزان به کمتر از یک درصد رسید.
وی بیان کرد: اما با تدبیر دولت یازدهم اعتبارات قابل توجهی به آب بخش کشاورزی در سطح کشور و در سطح استان اختصاص یافت که بی سابقه بوده است.
رشیدیان اظهار داشت: در ابتدای سال 93 ذخایر کالاهای استراتژیک نظیر گندم و جو در استان فقط کفاف مصرف 10 روز استان را می داد ولی امروز به همت تلاش و مجاهدت روستائیان و عشایر و حمایت های بی دریغ دولت، برای مصرف 20 ماه ذخیره سازی صورت گرفته است.
رشیدیان با بیان این که هم اکنون در گندم خودکفا شده ایم و در تولید جو و چغندر رتبه ی اول کشور را دارا هستیم؛ افزود: در برخی دیگر از محصولات دامی، باغی و کشاورزی نیز در رتبه های نخست قرار داریم.
 وی با اشاره به خدمات ارائه شده در روستاهای استان طی سه سال گذشته، گفت: هزار و 210 روستای استان دارای دهیاری هستند و 925 دستگاه ماشین آلات شامل کمپرسی، لودر و ماشین آتش نشانی به روستائیان تحویل داده شد.
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: طی سه سال گذشته 570 کیلومتر راه روستای احداث و 590 کیلومتر نیز بهسازی و آسفالت شده است و همچنین تمامی روستاهای بالای 10 و 20 خانوار برق دار شدند
رشیدیان با بیان این که میانگین گاز رسانی نیز از 63 درصد تا پایان سال جاری به 87 درصد ارتقا خواهد یافت؛ تصریح کرد: با اهتمام دولت برای توسعه ی پایدار مناطق روستایی، اجرای طرح های اقتصادی در روستاهای بالای 50 خانوار در حال اجرا است که  تاکنون تعداد قابل توجهی طرح، اجرایی شده است.
وی گفت: ظرف سه سال اخیر با راه اندازی هزار و 422 خانه بهداشت زمینه بهره مندی 96 درصد جمعیت روستایی استان از خدمات بهداشت و درمان فراهم شد و در طرح تحول نظام سلامت نیز یک میلیون و 100 هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و هزینه پرداختی بیماران کاهش یافت.
استاندار خراسان رضوی افزود: همچنین در این مدت دو هزار طرح دهیاری و 790 طرح هادی در خراسان رضوی اجرا شد و دو هزار و 500 طرح هادی دیگر نیز هم اینک در حال اجرا است.
استاندار خراسان رضوی گفت: دو هزار و 167 روستا نیز در سطح استان زیر پوشش خدمات آب و فاضلاب قرار گرفته و در 600 روستا  از مجموع هزار روستا که از طریق تانکر آبرسانی می شدند؛ طرح آبرسانی اجرا شد.
وی افزود: اجرای طرح آبرسانی هم اینک در 400 روستای فاقد شبکه نیز در حال اجرا و امید است به زودی این طرح ها نیز به بهره برداری برسد.
رشیدیان به طرح های اجرا شده در روستاها در حوزه ی تعاون و مخابرات نیز اشاره و تصریح کرد: در حوزه آموزش و پرورش نیز 382 طرح مدرسه با هزار و 602 کلاس درس احداث شد .
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۱۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

سامانه خدمات الکترونیکی
استان خراسان رضوی
کد رهگیری